
Titel: Aphrodite
Originaltitel: Aphrodite – mœurs antiques
Författare: Pierre Louÿs
Översättare: Ernst Lundquist & Hillevi Norburg
Förord: Hans-Roland Johnsson
Formgivare: Beatrice Bohman & Martina Andersson
Format: Mjukband
Antal sidor: 284 sidor
Utgiven: 29 maj 2026
ISBN: 978-91-89633-93-3
I det antika Alexandria möts skulptören Demetrios och kurtisanen Chrysis. Han är drottningens älskare, en man som åtrås av alla men förtärs av leda. Hon är stadens mest eftertraktade kvinna, lika medveten om sin skönhet som om sin makt.
När Chrysis möter bildhuggarens närmanden med iskall likgiltighet tänds en farlig besatthet. Som bevis på hans hängivelse kräver hon tre gåvor – och för att vinna dem måste Demetrios begå tre oförlåtliga brott.
När Aphrodite utkom 1896 blev den en omedelbar sensation som skakade det litterära Frankrike. Det är en skimrande skildring av antika seder, dränkt i sekelskiftets sensualism och exotism – ett verk i samma dekadenta anda som Flauberts Salammbô och Oscar Wildes Salomé. Pierre Louÿs beskrev själv romanen som en lovsång till ”kvinnan och ljuset”.
Denna utgåva är den första oavkortade svenska versionen av romanen. Översättningen bygger på Ernst Lundquists klassiska tolkning från 1906 men har varsamt reviderats av Hillevi Norburg och kompletterats med tidigare utelämnade partier. Utgåvan inkluderar även Norburgs djuplodande kommentarer samt ett förord av Hans-Roland Johnsson.
Boken är ett luxuöst formgivet mjukband med guldfoliering för att spegla verkets estetik och erbjuda en läsupplevelse som är lika visuell som litterär.

