Vem släpper egentligen en bok i juli? Tja, vi på Alastor Press är inte kända för att följa konventionerna eller för böja oss för Mammons och kommersialismens lagar. Nu har alltså Under kullen släppts och hunnit få en fin recension av Bernur.
Köp den i vår bokhandel Chimära!
***
Aubrey Beardsleys Under kullen är ett av dekadensens mest egensinniga verk. En utsökt och ironisk fantasi där varje detalj dryper av överflöd, skönhet och subtilt fördärv. Inspirerad av legenden om Tannhäuser, men befriad från all moralisk strävan, låter Beardsley sin riddare vandra in i Venusbergets hov, där sinnlighet och estetik regerar utan gränser.
Med en stil som är lika detaljrik som hans berömda illustrationer skapar Beardsley en värld där den konstgjorda prakten är allt och där njutningens skugga vilar tung över varje deliciöst utsmyckad scen. Det är ett fragment av en roman, men en fulländad vision av den dekadenta epokens yttersta glans.
Här presenteras för första gången denna drömska orgie i sex och skönhet på svenska. Det är ett stilfullt mjukband på 124 sidor som även innehåller illustrationer av Beardsley. Översättaren Sandra Wiklund har även försett utgåvan med ett förord och belysande kommentarer.
**



